Bazalka Posvátná
Bazalka posvátná - sušený list, nať - doplněk stravy
Ocimum sanctum
Tulsí, Tulasí
Bazalka posvátná je jednoletá až víceletá bylina z čeledi hluchavkovitých dorůstající výšky až jeden metr. Bylina je rozšířena do Arábie, přes Indii, Indonésii až k Polynésii.
Právě v Indii má však zcela mimořádné postavení jako léčivá a rituální rostlina. Nazývá se zde tulsí či tulasí, což v hindštině znamená „nejlepší rostlina“. Bazalka posvátná je zasvěcena Višnovi a Kršnovi, posiluje víru, soucit, jasnost. Stonky tulsi se nosí jako růžence a podporují energii oddanosti. Bazalka čistí auru.
Bazalka je u nás známá nejen v kuchyni, ale především pro své účinky pro udržování či zlepšování stavu mnoha lidských orgánů. Její účinky jsou značně rozsáhlé.
Souvisí s: centrální nervový systém, slinivka, trávicí ústrojí - žaludek, žlučník, střeva
Bazalka posvátná je jednoletá až víceletá bylina z čeledi hluchavkovitých dorůstající výšky až jeden metr. Bylina je rozšířena do Arábie, přes Indii, Indonésii až k Polynésii. Právě v Indii má však zcela mimořádné postavení jako léčivá a rituální rostlina. Nazývá se zde tulsí či tulasí, což v hindštině znamená „nejlepší rostlina“. Bazalka je zasvěcena Višnovi a Kršnovi, posiluje víru, soucit, jasnost. Stonky tulsi se nosí jako růžence a podporují energii oddanosti. Bazalka čistí auru.
Léčebné účinky bazalky posvátné jsou značně rozsáhlé. Čaj z byliny působí dobře na žaludek, podporuje vylučování žluče, ničí střevní parazity, působí proti žaludečním vředům. Bylina snižuje hladinu krevního cukru, proto ji lze podpůrně využít při léčbě diabetu. Podává se při neuralgiích a neurovegetativních potížích. Tulsí příznivě ovlivňuje imunitní systém a zvyšuje celkovou psychickou odolnost člověka.
Z pohledu moderní medicíny je bazalka posvátná velmi účinná při horečkách. Baktericidní účinky jsou cenné i při léčení zažívacího ústrojí, ať již jde o katary, plynatost či dyzenterii. A v neposlední řadě se bazalka doporučuje jako podpora při léčbě počátečního stádia rakoviny.
Tradiční způsob přípravy: Jednu čajovou lžičku(asi 2g) zalijte 150 ml vody o teplotě 95-100˚C a nechte luhovat 3 až 4 minuty podle preferované síly čaje.
Pěstování:
Výsev semen lze provádět od jara do léta.Bazalku vyséváme do mírně vlhkého substrátu na pokojové rostliny smíchaného s perlitem (substrát je vhodné vydezinfikovat ohřátím v troubě na teplotu 200°C). Do nádoby dáme vrstvu substrátu, urovnáme a semena nasypeme na povrch. Zakryjeme igelitem a postavíme na světlé místo s teplotou 15-20°C. Substrát udržujeme stále mírně vlhký.Semena klíčí cca. 14 dní. Po naklíčení semen odstraníme igelit a po pár dnech již větší rostlinky rozsadíme.
Sklizeň:
Sklízí se celá nať, suší se ve stínu při teplotě do 30°C.