Super potraviny

Chia semínka


Balení: 250 g

Zboží není momentálně v nabídce Přípravili jsme pro vás podobné produkty, které by se Vám mohly líbit.

Šalvěj hispánská - 100% celá semena - doplněk stravy
Salvia hispanica

Semínka chia jsou semena rostliny Salvia hispanica (Šalvěj hispánská), jejíž domovinou je Střední a Jižní Amerika.
Chia semínka patřila mezi tradiční potraviny dávných Aztéků a v dnešní době díky své výživové hodnotě nabývají opět velké popularity jako "superfood".
Semínka jsou také přezdívána "runnerfood", protože dodávají výdrž a vitalitu při dlouhých běžeckých výkonech.

Nejdůležitější vlastností semínek je schopnost vázat velké množství vody. Semena dokáží zvětšit svůj objem až 12x. Navázáním vody vznikne jemný gel, díky němuž je tělo zevntitř výborně hydratováno a připraveno na náročné výkony. Schopnost několikanásobně zvětšit svůj objem lze využít také při dodržování dietního programu. Semínka sama o sobě nemají žádnou chuť, proto se mohou přidat do jakéhokoliv pokrmu - jídlo nabude na objemu a pokrm bude sytější. Semínka lze také přimíchat dorůzných nápojů, ty pak budou mnohem hustější a dokáží zasytit.
Semena se konzumují i samotná. V žaludku se z nich působením žaludečních šťáv stane gel, který funguje jako bariéra - dojde ke zpomalení činnosti trávicích enzymů, prodlužuje se přeměna sacharidů na jednoduché cukry, čímž se zabraňuje výkyvům hladiny cukru v krvi a tím i pocitům "vlčího hladu" a také chuti na sladké pokrmy. Stabilizovanou hladinu cukru v krvi ocení i diabetici.
Semínka chia neobsahují lepek a jsou proto vhodným doplňkem stravy při bezlepkové dietě (celiakii).

U hydrofilních vlastností však pozitiva chia semínek nekončí, semínka mají výbornou výživovou hodnotu a obsahují celou řadu důležitých látek.

Obsah látek ve 100g Chia semínek:

  • Kvalitní bílkoviny: 20,7 g (nezbytné pro udržení a růst svalové hmoty, jsou proto důležité u dietních programů, i pro sportovce a milovníky posilovacích strojů)
  • Sacharidy: 41,8 g ( z toho 41,2 g tvoří vláknina, která podporuje správné trávení a způsobuje pocit sytosti)
  • Tuk: 32,8 g ( z toho až 60% tvoří zdravé tuky - omega-3, omega-6 a omega-9 mastné kyseliny v ideálním poměru - tyto kyseliny snižují hladinu "špatného" cholesterolu v krvi a mají tak pozitivní dopad na kardiovaskulární systém)
  • Vápník: 714 mg (tj. 5x více než v mléce)
  • Železo: 16.4 mg
  • Niacin (B3): 613 mg
  • Thiamin (B1): 0.18 mg
  • Riboflavin (B2): 0.04 mg

Dále obsahují: draslík (2x více než banánech), zinek, fosfor, kyselinu listovou, vitamin C, vitamin E, mangan....

Semínka Chia jsou výborným zdrojem živin a mohou je bez obav konzumovat i těhotné ženy a děti. Jsou oblíbeným doplňkem stravy sportovců, ale i lidí, kteří čelí zvýšenému psychickému vypětí, jsou důležitou potravinou pro všechny vegetariány a vegany. Tato semínka si opravdu zaslouží být označována jako superpotravina.

Použití: 2 polévkové lžíce (25g) denně přidat do jogurtu, cereálií, polévky, salátu apod. Lze rozmíchat v tekutině (voda, džus..) v poměru 1 díl semínek na 9 dílů tekutiny nebo konzumovat samotné.

Upozornění:  Neobsahuje lepek. Chia se nedoporučuje lidem, kteří mají nízký tlak a dále těm, kteří berou léky na ředění krve a vitamín B17. Nepodávejte dětem do 3 let.

Doplněk stravy. Nenahrazuje pestrou stravu. Nedoporučujeme překračovat uvedené denní dávkování. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí.
_______________________________________________________________________________

Od 14. 12. 2012 vešlo v platnost Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 ze dne 16. května 2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Vzhledem k tomu uvádíme o bylinách, bylinných přípravcích a doplňcích stravy bohužel pouze texty v souladu s novou legislativou.

Podrobný text tedy nemůžeme zveřejňovat (v našem případě se jedná o popis zdravotních účinků bylin). Pokud vám tyto údaje chybí, hledejte je prosím v internetových encyklopediích a v tištěných materiálech, případně usilujte o změnu tohoto zákona u Vašeho europoslance.

Zachovejte nám prosím i přes tyto námi nezaviněné nesnáze svoji přízeň.

 

 

Balení 250 g