Semena a rostliny

Goji - Kustovnice čínská - semena


Balení: 1 bal. (15 ks semen)
70 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Goji - Kustovnice čínská - semena - OSIVO
Lycium chinense

Vypěstujte si na zahrádce vlastní energetickou a vitaminovou bombu - GOJI!

Popis a rozšíření:
Kustovnice čínská - Goji je poléhavý keř dosahující až 3 m výšky. Listy jsou střídavé a tupé, květy nachové až fialové. Plod je červenooranžová bobule 1-2 cm dlouhá.
Druh je velmi nenáročný, otužilý a mrazuvzdorný. Daří se mu i v chudé půdě a netrpí chorobami ani škůdci. Kustovnice se pěstuje zejména kvůli zdravým plodům, ale dá se využít i jako krytí nevzhledných míst a svahů. 

Kustovnice roste v severních a západních oblastech Číny, Japonska, na Jávě a Havaji, ale také ve Střední Asii i jinde.

Obsahové látky:
Plody obsahují 3,1 - 4,6% bílkovin, 1,9 - 2,2% tuku, asi 9,1% sacharidů a 1,6% vlákniny. Plody dále obsahují až 20 druhů aminokyselin - např. arginin, serin, tryptofan, isoleucin atd. Důležitá je i přítomnost imunologicky aktivních polysacharidů, které odstraňují volné radikály. Goji obsahuje vitamíny A, C, B1, B2, B3, B6, E a 21 stopových prvků např. železo, měď, hořčík, sodík, draslík, selen, zinek, mangan, germanium apod.

Tradiční léčebné užití:
Plody celkově posilují organismus. Jsou vhodné pro těžce pracující lidi, ale i pro sportovce. Jsou prospěšné také pro nemocí oslabené či staré lidi. Snižují krevní tlak, hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Přispívají výrazně ke správné funkci zraku. Podporují správné fungování celého pohybového aparátu (kosti, šlachy, vazy). Plod Goji má antioxidační vlastnosti, neboť eliminuje riziko poškození buněk volnými radikály, posiluje játra.

Využití plodů:
Potravinářské využití plodů je velmi široké. Plody se užívají čertvé i sušené - lze je přidávat do jogurtu, připravovat koktejly a marmelády. Na internetu jistě naleznete celou řadu receptů, jak s těmito úžasnými plody naložit.

Výsev a pěstování:
Výsev provádíme na jaře (nejlépe duben, květen) do výsevní misky.  Do výsevní misky si připravíme cca 7 cm výsevního substrátu. Semena i malé sazeničky jsou velmi náchylné na plísně (více než např. papriky), proto substrát ještě dobře propaříme v troubě nebo v mikrovlnce a nejlépe ještě postříkáme postřikem proti plísním (např. Previcur). Semena lehce vtlačíme do substrátu a zasypeme 3-4 mm zeminy. Výsevní misku zvlhčíme vodou (nejlépe z rozprašovače, abychom si semínka nevypláchly), přikryjeme igelitem a umístíme na světlo. Ideální teplota pro klíčení je cca 25°C. Pravidelně zaléváme. Po vyklíčení rostlinek odstraníme igelit. Do volného záhonu pak sázíme sazenice, které mají 20 - 30 cm (nejlépe v květnu, kdy již nehrozí mrazy) v dostatečném odstupu, protože  keř narůstá 2-3 m. Ideální je mít více keřů, lépe prospívají. Kustovnice plodí již druhým rokem po vysazení. Keře není třeba příliš zalévat, pouze v horkém období. Hnojí se na podzim, ideálně chlévskou mrvou.

Balení obsahuje 15 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu a chladu, mimo dosah dětí.   

Balení 1 bal. (15 ks semen)