Semena a rostliny

Kozinec blanitý - semena


Balení: 1 bal. (cca 20 semen)
70 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Kozinec blanitý - semena - OSIVO
Astragalus membranaceus
Huang Qi, milk vetch

Kozinec blanitý je víceletá rostlina z čeledi bobovitých. Má mohutný 100 - 150 cm dlouhý kořen, který se používá v lidovém léčitelství. Stonek je asi 1 m vysoký, rostlina vytváří žluté trubkovité kvítky. 

Čínský název kozince, huang qi, znamená v překladu posilovač qi (nebo chi), přičemž  "chi" je výraz pro životní sílu, vitalitu a schopnost odolávat fyzickému a psychickému stresu. Užití této bylinky je v Číně doloženo už před 2000 lety. 

Astragalus povzbuzuje buňky imunitního systému k produkci interferonů, vysoce aktivních, tělu vlastních proteinů důležitých pro likvidaci virové infekce.
Napomáhá při léčbě chronických, znovu se opakujících nachlazení.
Huang qi má výrazné posilující účinky, podporuje obranný systém těla, chrání dýchací cesty před infekčním onemocněním, urychluje hojení spálenin a abscesů.
Astragalus je vhodný i pro pacienty, kteří mají oslabený imunitní systém vlivem chemoterapie nebo radiace, urychluje rekonvalescenci.
Kozinec působí diureticky, detoxikuje organismus a pomáhá léčit ledviny.
Inhibuje sekreci žaludečních kyselin, tím redukuje žaludeční kyselost a pomáhá léčit žaludeční vředy.
Užívání kozince blanitého působí také kardiotonicky- funguje jako prevence před srdečním selháním, které má příčinu ve vyčerpání organismu. Chrání játra, zmírňuje jaterní poškození a příznivě ovlivňuje činnost sleziny.
Kozinec ovlivňuje pozitivně pohyblivost spermií."

Tradiční příprava dle lidové medicíny:
Kořen se užívá několik týdnů na konkrétní onemocnění. 3–6 gramů kořene se nechá 5 minut povařit ve 1/4 litru vody a poté se 15 minut luhuje, načež se scedí a odvar se dle potřeby dochutí např. medem a citronem, tento odvar se podává 3x denně. 

Kozinec blanitý máme také ve formě sušeného sekaného kořene.

Pěstování:

Semínka mají obecně nižší klíčivost, proto je s nimi třeba zacházet opatrně.
Před vysetím je třeba semena namočit na 8 -12 hodin do teplé vody (20 - 30 °C), také se doporučuje povrch semínek mírně narušit smirkovým papírem. Výsev do supresivního výsevního substrátu (2 díly) s pískem či perlitem (1 díl). Semínka se kozince se vysejí na substrát a zasypou 0,5 cm písku. Pro úspěšné vyklíčení je nutné umístit výsevní misku na slunce a teplo - opatrně rosit (nepřemokřit, semínka jsou náchylná k plísním). Sazenice přemístit na záhon koncem dubna nebo začátkem května - dle počasí. Kořeny se sklízí na podzim po příchodu prvních mrazíků. Kořeny se opatrně vyryjí, očistí a nakrájí na asi 2 cm dlouhé kousky a suší se při teplotě 40 - 50 °C. Suché kořeny se pak uchovávají na suchém a tmavém místě.

Balení obsahuje cca 20 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí.   

Balení 1 bal. (cca 20 semen)