Semena a rostliny

Maralí kořen - semena


Balení: 20 ks semen
65 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Maralí kořen – semena - OSIVO
Leuzea saflorová, Leuzea carthamoides (syn. Rhaponticum carthamoides)
Parcha, rapontikum, maralan

Maralí kořen - Parcha saflorová patří mezi trvalky a je to velmi odolná bylina, která dobře prospívá i v našich podmínkách. Bylina je původem ze Sibiře a Altaje. U nás je maralí kořen pěstovaná bylina, která během květu mírně připomíná bodlák - má nápadný fialový květ a kvete v červnu - srpnu.  Rostlina dorůstá do výšky cca 1,5 m, je dekorativní a hodí se i do suchých vazeb, ale pěstuje se především pro své léčivé účinky.
Užívanou částí je především kořen a oddenek, ale i z listů lze připravit léčivou tinkturu či čaj.
Maralí kořen má účinky podobné ženšenu. Bylina se podává zejména při fyzickém i psychickém vyčerpání, proto se užívá jako podpůrný přípravek po chemoterapii, mononukleóze, borelióze apod. Maralí kořen řadíme mezi byliny s adaptogenním účinkem, takže usnadňuje adaptaci na stresové situace. Harmonizuje funkci jater, žaludku a sleziny. Působí jako afrodiziakum a posiluje sexuální funkce. Pomáhá udržet normální hladiny cukru, tuku a cholesterolu. Mírně zvyšuje krevni tlak a rozšiřuje periferní cévy a zlepšuje krevní oběh. Odstaňuje únavu a zahání spánek, pomáhá při depresích a psychickém vyčerpání. Maralí kořen má anabolický efekt - pozitivní vliv na růst svalové hmoty.

Tradiční užití dle lidové medicíny:

  • Nálev: 3 pol. lžíce sušiny (lze použít kořen nebo nať) zalít 1 litrem vroucí vody a nechat luhovat tři hodiny. Užívá se pol. lžíce 3x denně před jídlem.
  • Odvar: 1 pol. lžíce sušiny (lze použít kořen nebo nať) se zalije 0,5 l vroucí vody a nechá 1 minutu povařit. Užívá se 2x denně šálek odvaru.
  • Tinktura: 50g kořene se zalije 0,5 l 40% alkoholu. Nechá se luhovat 3 týdny (každý den protřepat, po vyluhování scedit). Hotové tinktury se užívá 3x denně 30 kapek před jídlem. 

Maralí kořen máme také ve formě sušeného sekaného kořene.

Pěstování:
Výsev provádíme do volné půdy v březnu až květnu (lze udělat i podzimní výsev v září). Rostlina nejlépe prospívá v hlinitopísčité půdě s mírným obsahem humusu a živin. Semena maralího kořene klíčí už při teplotě kolem 6 °C. Semena vyséváme v množství 2-4 semínek do 1 jamky (rostlina je náročná na místo, proto dbáme na to, aby byli jamky cca 50 od sebe) a zahrneme 3-4 cm zeminy. Rostlinky lze předpěstovat i v pařeništi. Po celé vegetační období rostliny půdu pravidelně kypříme a dostatečně zaléváme. Kořen se sklízí až třetím rokem, jemně se omyje (nejvíce účinných látek je v povrchové vrstvě kořene) a sušíme v tenké vrstvě při teplotě 45 - 50 °C .

Balení obsahuje 20 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí. 
Balení 20 ks semen