Péče o kalabasu

Jihoamerický povzbuzující nápoj maté se popíjí z různých nádob - např. z dřevěných nádobek, keramických kalabas, rohů a zejména tykvových kalabas.

Zaškolení kalabasy:

U tykvových kalabas je třeba před prvním použití provést tzv. "zaškolení kalabasy". Do tykve se vsype větší množství maté, zalije se  vodou o teplotě 70 - 80°C až po okraj a nechá se jeden den odstát. Poté se obsah kalabasy vyleje a kalabasa se vypláchne a opatrně se zevnitř vyškrábou odstávající zbytky dužniny (kalabasa se vyrábí z plodů indické okurky z rodu Cucurbitaceae) - jako nástroj lze použít bombillu nebo kávovou lžičku. Poté se kalabasa důkladně vypláchne pod tekoucí vodou. Kalabasa se znovu cca. ze 3/4 naplní čerstvou Yerbou maté, zalije opět vodou o teplotě 70 - 80°C a nechá 24 hodin odstát, tak tykev nasaje příjemné aroma. Následující den je třeba důkladně vyprázdnit a vymýt vnitřek kalabasy.  Tento postup je důležitý pro zatažení kalabasy, následné vylití karamelem je dobré, ale ne nezbytné.  V případě karamelové úpravy se rozpustí v hrnci asi půl kg cukru až zkaramelizuje. Hustý karamel se opatrně naleje do kalabasy (pozor pálí) a krouživými pohyby se karamelem potáhne celá vnitřní strana tykve. Tykev s karamelem se nechá pár hodin odstát a poté se zbytky karamelu vypláchnou z tykve a kalabasa se nechá vyschnout. Takto upravená kalabasa může sloužit mnoho let.

Péče o kalabasu:
Protože kalabasa je z přírodního materiálu a její vnitřek tvoří dužina, je kalabasa náchylná k plísním. Těm lze předejít dobrou péčí. Po použití není vhodné nechávat zbytky maté v kalabase dlouho stát, ale je důležité kalabasu co nejdříve po použití zbavit zbytků maté, důkladně ji vypláchnout vodou a postavit  na slunné a větrané místo, aby co nejrychleji vyschnula. Pokud už se v kalabase plíseň objeví, je třeba kalabasu důkladně propláchnout silným alkoholem, alkohol se nalije do tykve a důkladně v tykvi prostřepe, po vylití alkoholu se tykev vypláchne čistou vodou. Po tomto zákroku je dobré opět provést zaškolení kalabasy.
Ne každý zelený povlak na dužině tykve je plíseň, maté ulpívá na stěnách a obarvuje dužinu na zeleno.

K popíjení maté se používá tzv. bombilla - slámka opatřená na spodní částí sítkem, které zabraňuje nasátí lístků. Bombilly se vyrábějí z různých materiálů a v různém designu.

Péče o kalabasu