Semena a rostliny

Routa vonná - semena


Balení: 1 bal. (cca 10 semen)
45 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Routa vonná - semena - OSIVO
Ruta graveolens

Routa vonná je stále zelený polokeř vysoký až 80 cm. Listy jsou dlouhé až 15 cm, rostlina kvete žlutě od  května do srpna. Této výrazně vonící trvalce se daří i v našich podmínkách.
Sbírá se kvetoucí nať nebo pouze list během května až června. Sběr raději provádíme v rukavicích, protože čerstvá rostlina může vážně poškodit pokožku. Routa se pak suší na vzduchu při teplotě do 40 °C.
Při užívání usušené rostliny je třeba přísně dodržet dávkování, protože ve větším množství je jedovatá a zcela nevhodná zejména pro těhotné ženy. Jinak se jedná o velmi prospěšnou bylinu, jejíž užívání snižuje lomivost krevních kapilár, optimalizuje trávení, tlumí křeče zejména hladkého svalstva, proto se podává při bolestivé menstruaci, nadýmání ...
Routa vonná se používá také jako vykuřovadlo, protože odpuzuje hmyz (i pokud ji máme rostoucí v zahradě).
Byla pálena i pro magické účely, kdy se jí zapuzovali duchové a nebezpečné entity.
Sušená routa zajímavě voní a lze ji přidat např. do voňavých polštářků nebo rozvěsit svazečky byliny po domě. Odhání hmyz a má schopnost potlačovat nepříjemné pachy.
Více čtěte  zde....

Tradiční užití dle lidové medicíny:

Z byliny se připravuje nálev, kdy se 1 polévková lžíce byliny přelije 0,5 l vroucí vody. Takto připravený nálev se rozdělí do třech denních dávek. Nebo se ze sušené natě nadrtí prášek, který se pak užívá 3x denně v množství na špičku nože. V gastronomii se přidává jako koření zejména do polévek a k rybám.

Pěstování:
Výsev do výsevního substrátu, který nesmí být kyselý, proto je dobré smíchat substrát v poměru 1:1 s pískem, lze přimíchat i trochu mletého vápence. Routa se vysévá na povrch substrátu a zasype se 0,5 cm písku. Výsevní misku je třeba umístit na slunce a zajistit teplo a ze začátku opatrně rosit. Sazenice se přesazují na záhon koncem dubna nebo začátkem května - podle počasí. Routě se daří dobře na slunečných, vyhřátých místech, ale snese i polostín. Vyžaduje zásaditou, dobře propustnou půdu. Lze ji množit i stonkovými řízky. Routa je mrazuvzdorná, ale při velkých mrazech je dobré ji zakrýt chvojím nebo slámou. Je to stále zelená rostlina, takže i v zimě jí prospěje mírná zálivka. 

Balení obsahuje cca 10 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí.    

 

Balení 1 bal. (cca 10 semen)