Semena a rostliny

Šišák bajkalský - semena


Balení: 15 ks semen
45 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Šišák bajkalský - semena - OSIVO
Scutellaria baicalensis

Šišák bajkalský je vytrvalá léčivá bylina. Rostlina je velmi odolná a v našich klimatických podmínkách dobře roste i přezimuje. Dosahuje výšky až 30 cm a kvete modrými až fialovými květy, které vytvářejí jednostranný hrozen. Šišák kvete od konce léta do podzimu. Druh roste planě především v lesních a lesostepních oblastech východního Zabajkalí, na středním toku Amuru, v severní Koreji, Číně, Japonsku a Mongolsku.

K léčbě je využívána celá rostlina, ale nejvíce účinných látek obsahuje kořen.

Šišák bajkalský je účinný zejména při psychických problémech, jako jsou neurózy, deprese, dlouhodobý stres, nespavost či podrážděnost, působí sedativně.
Bylina zlepšuje imunitu organismu a slouží i k jeho detoxikaci. Aplikuje se rovněž při vysokých horečkách provázených kašlem. Má výtečné protizánětlivé účinky. Bylina bývá dokonce doporučována jako podpora při léčbě nádorových onemocnění a lidem s HIV.
Zevně se používá při vyrážkách, ekzémech a při popáleninách.

Tradiční způsob přípravy:

  • Denní dávka kořene pro přípravu odvaru je 6-15 g.
  • Namletý kořen se užívá v množství 3-8 g denně.
  • Lze také připravit tinkturu, kdy se 60 - 80 g kořene naloží na 1-2 měsíce do 1 litru 40% alkoholu. Užívá se 1 polévková lžíce 4krát denně po dobu 6 týdnů.
  • Vnější použití: při vyrážkách a popáleninách.

Pěstování:
Semínka se doporučují vysévat od února do června. Ideální teplota pro klíčení je 20 - 22°C. Semena vyséváme do hlinito-písčitého substrátu do hloubky 2 mm. Doba klíčení je až 60 dní. Semena šišáku se hodí i k přímému výsevu na zahrádku. Volíme slunečné stanoviště. Rostina je velmi odolná, dobře přezimuje i v našich podmínkách a není nutná až tak častá péče.

Balení obsahuje cca 15 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí.  

Balení 15 ks semen