Semena a rostliny

Stévie sladká - semena


Balení: 1 balení (cca 20 ks semen)

Zboží není momentálně v nabídce Přípravili jsme pro vás podobné produkty, které by se Vám mohly líbit.

Stévie sladká - semena - OSIVO
Stevia rebaudiana Bertoni
Stévie sladká, stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky

Stévie je rostlina, která mnohé okouzlí svou sladkou chutí. Toto přírodní sladidlo objevili indiáni z kmene Guarani, kteří ji začali užívat k oslazení nápojů a pokrmů, po kterých se netloustne, protože stévie sice chutná sladce, ale má nulovou kalorickou hodnotu.
Mnohem později vědci zjistili, že tato sledovaná populace z kmene Guarani téměř netrpí kazivostí zubů, takže mohli potvrdit, že stévie dokáže zničít celou řadu nebezpečných bakterií ústní mikroflóry. Po žvýkání i toho nejmenšího lístku vydrží sladká chuť v ústech velmi dlouho a člověk pak nemá touhu po jiných energeticky vydatnějších pokrmech a nemá pocit hladu. Což je opět velká výhoda pro lidi, kteří chtějí shodit nějaké to kilo.
Stevie je až 30x sladší než řepný cukr, ale nezvyšuje hladinu krevního cukru.

Tradiční užití dle lidové medicíny:
Pár lístečků se dle pořeby vhodí do nápoje, nebo se bylinka vyvaří a odvar se použije k oslazení nápoje nebo pokrmu. Odvar se také kloktá jako ústní voda proti kazivosti zubů.

Pěstování:
Výsev je vhodné provádět do nádoby s průhledným víkem, nebo po vysetí přetáhnout nádobu igelitovým sáčkem, aby se v nádobě vytvořilo potřebné mikroklima. Je třeba koupit kvalitní zahradnický substrát, nejlépe určený přímo na byliny. Substrát je vhodné před použitím propařit v troubě nebo mikrovlné troubě, aby se zbavil všech zárodků plísní apod. Substrát je třeba zvlhčit odstátou vodou již den před setím, aby se důkladně provlhčil. Semena vyséváme ideálně 3 cm od sebe, není dobré se jich příliš dotýkat, semena jsou velmi háklivá. Semena jsou světloklíčivá, proto se nikdy nezasypávají zeminou. Osetý substrát musí být stále vlhký, nesmí vyschnout, ale zároveň nesmí být zemina přelitá, aby semena nehnila. Zálivku je třeba provádět opatrně, nejlépe rozprašovačem, aby se na půdě ležící semínka neposunovala. Stévie klíčí i 2-3 týdny. Při klíčení je důležité udržovat stálou teplotu 24-28°C - teplota nikdy nesmí klesnout pod 22°C. Dostatečné světlo je také velmi důležité, pokud nemají být dny v období výsevu slunečné, rostlinu raději nevyséváme. Po ukončení výsevu přikryjeme výsevní misku průhledným víkem nebo igelitovým sáčkem.

Rostliny, které dosáhnou výšky 3-5 cm je důležité rozsadit do malých květináčků. Ideální je zahradnický subrstrát smíchaný s perlitem.

Větším rostlinám pak stačí nižší teploty, ale nesmí klesnout pod 10°C. Rostlina nemá žádné zvláštní nároky, dobře prospívá jako hrnková rostlina na světlém místě např. okně . Dobře snáší řez, lze ji bez problémů zastřihovat. Zálivka střední, rostlina nesmí stát ve vodě. Je možné ji na léto přemístit na zahradu nebo balkon, na podzim s příchodem mrazíků je nutné ji opět přenést do bytu.

Balení obsahuje cca 20 ks semen.

Osivo - určeno výhradně pro pěstební účely. Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí. 

Balení 1 balení (cca 20 ks semen)