Pozoruhodné byliny

Zemědým lékařský


Balení: 50g
55 Kč

MNOŽSTVÍ

SKLADEM

Zemědým lékařský - sušená nať - doplněk stravy
Fumaria officinalis
Dejmák, dýmnice, bylina poslední pomoci, planá routa, psí routa, polní zeměžluč

Jednoletá, 10 - 50 cm vysoká bylina. Rostlina je rozšířena po celé Evropě a roste hojně i tady u nás. Vyskytuje se na okrajích polí, na rumištích i v zahradách a je považována za plevelnou rostlinu, ale pozitivní účinky na lidský organismus jsou značné. 

Obsahové látky: obsahuje řadu alkaloidů, které jsou příbuzné některým složkám alkaloidů opiových - alkaloidy obsažené v zemědýmu se označují souhrnným názevem fumarin, dále obsahuje hořčiny, třísloviny, pryskyřice, minerální látky, sliz a éterické oleje.

Zemědým lékařský - podporuje přirozený stav kůže, vylučování a očistu. Více zdravotních účinků bohužel nemůžeme uvést, ale protože se jedná o velmi účinnou a silnou bylinu a vzhledem k její toxicitě při vysokých dávkách, velmi doporučujeme si  její působení prostudovat v herbářích a nepřekračovat doporučené koncentrace a množství.

Zajímavé účinky má také při zevní aplikaci - silným odvarem (zevně lze užívat ve vyšší koncentraci) se omývá pleť při ekzémech a zejména při akné. Přidává se do sedacích koupelí při hemoroidech

Zemědým lze využít také jako vykuřovadlo, kdy očišťuje a potlačuje negativní vlivy. Ve středověku se hojně používal při exorcismu. Používá se často ve spojení s kafrem a kadidlem.

Souvisí s:  hladké svalstvo, střevní peristaltika, játra, žlučník - žluč, krevní oběh, kůže, látková výměna, migrény.

Více informací hledejte zde....., příp. ...............zde.

Doporučujeme další zdroje informací .................zde. 

Tradiční užití dle lidové medicíny:

  • Vnitřní užití: 1 čajovou lžičku sušené nati zalijeme 0,25 l vroucí vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev se užívá 2x denně 30 minut před jídlem.
  • Vnější užití: 20 g sušené nati zalijeme 0,25 l vroucí vody,necháme projít varem, odstavíme a dalších 20 minut luhujeme a zcedíme. Vychladlým odvarem omyjeme postiženou oblast, případně namočíme gázu do zchladlého odvaru a přiložíme jako obklad. Obklady je lepší připravovat z destilované vody.

Doplněk stravy. Nenahrazuje pestrou stravu. Zcela nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Nedoporučujeme překračovat uvedené denní dávkování! Skladujte v suchu a temnu, mimo dosah dětí.
_______________________________________________________________________________

Od 14. 12. 2012 vešlo v platnost Nařízení Komise (EU) č. 432/2012 ze dne 16. května 2012, kterým se zřizuje seznam schválených zdravotních tvrzení při označování potravin. Vzhledem k tomu uvádíme o bylinách, bylinných přípravcích a doplňcích stravy bohužel pouze texty v souladu s novou legislativou.

Původní text uvedený na této stránce tedy nemůžeme nadále zveřejňovat (v našem případě se jedná o popis účinků bylin, kdy jsme vycházeli nejen z odborné literatury, ale i ze zkušeností tradiční medicíny a přírodních národů). Pokud vám tyto údaje chybí, hledejte je prosím v internetových encyklopediích a v tištěných materiálech, případně usilujte o změnu tohoto zákona u Vašeho europoslance.

Zachovejte nám prosím i přes tyto námi nezaviněné nesnáze svoji přízeň.

 

 

Balení 50g